Bilans zdrowia RzeszówBilans zdrowia to powszechne, pogłębione i kompleksowe badanie lekarskie, które ma być elementem aktywnej opieki pracowników służby zdrowia nad dzieckiem i młodzieżą. Badania te łącznie z systemem testów przesiewowych i grup dyspanseryjnych wprowadzono w Polsce w 1976 roku zamiast badań okresowych.

Bilanse zdrowia mają następujące cele:
1) wczesne wykrywanie zaburzeń rozwoju
2) określenie potrzeb zdrowotnych dziecka
3) dostarczenie danych o częstości występowania różnych zaburzeń wśród dzieci.

Krótko mówiąc, bilans ma być takim dokładnym badaniem dziecka, na które lekarz nie zawsze ma czas przy standardowej wizycie dziecka, które akurat ma infekcję dróg oddechowych i to na niej skupia się główna uwaga badającego lekarza.

Bilanse wykonuje się u dzieci i młodzieży w określonym wieku. Pierwsze badanie bilansowe ma miejsce już w okresie noworodkowym (po urodzeniu-bilans 0-tabela 1), a kolejne w 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia.

Porady patronażowe lekarza POZ obejmują badanie podmiotowe i przedmiotowe dziecka, z uwzględnieniem rozwoju fizycznego, pomiaru i monitorowania obwodu głowy, oceny żółtaczki, podstawowej oceny stanu neurologicznego oraz badania przedmiotowego w kierunku wykrywania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. W zależności od wieku dziecka, obejmują coraz obszerniejsze obszary badań, dzięki czemu pozwalają na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości i zapobieżenie ich rozwojowi.

Wizyty patronażowe powinno się przeprowadzać w:
– od 1 do 4 tygodnia życia,
– 2 do 6 miesiąca życia,
– w 9 miesiącu życia,
– w 12 miesiącu życia.